Co znaczy oznaczenie na oponach

Pobierz

Rozmiar opony - na przykład 205/55 R16 91 VNatomiast reszta oznaczeń informacyjnych na oponie będzie umieszczona w mniej widocznej formie ale nie znaczy że mniej ważnej.. 3PMSF (ang. three-peak mountain snowflake) - oznaczenia, które znajdują się na większości opon zimowych oraz całorocznych.. Przykładowy 1209 oznacza: "12" to tydzień roku, a "09" rok produkcji.. Jednym z ciekawszych jest oznaczenie opon m s, które bardzo wielu kierowców wprowadza w błąd i często je źle interpretowane.Pojawia się bowiem zarówno na oponach zimowych, jak i całorocznych.Wyznacznik maksymalnej prędkości, z jaką na danej oponie można się poruszać oraz maksymalnego dopuszczalnego obciążenia na pojedynczą oponę.. Stąd symbol parasolki - dobre odprowadzanie wody, odporność na aquaplaning, przyczepność na mokrej drodze itp.Co ciekawe, oznaczenie opon samochodów osobowych jest takie samo jak w pojazdach ciężarowych oraz terenowych.. "Run on Flat" oznacza, że opona nie potrzebuje specjalnej felgi w przypadku opon Goodyear i Dunlop, ale już Continental oznacza to samo jako "SSR" (Self Supporting Runflat).Kolorowe paski, kropki i kreski na oponach to oznaczenia istotne z punktu widzenia producenta i pracowników fabryk.. Aby producent mógł go umieścić na swoim produkcie, opona musi przejść szereg testów potwierdzających jej bezpieczne zachowanie na śniegu.Oprócz rozmiaru, profilu, czy nośności ogumienia, a także jego głośności w trakcie jazdy, możesz zauważyć oznaczenie M+S na oponie..

Znajdujące się na oponach oznaczenie M+S może wprowadzać w błąd.

Tak oznaczone opony produkowane są najczęściej w Stanach Zjednoczonych, w Europie raczej nie stosuje się tego typu oznaczeń.Oznaczenia opon wzmacnianych Oznaczenia wskazujące na różne sposoby montażu opon.. Oznaczenie ZR nie jest jednak indeksem prędkości, który zwykle znajduje się zaraz za oznaczeniem średnicy osadzenia.To samo dotyczy indeksu prędkości.Na przykład 91W umieszczone tuż za rozmiarem oznacza, że pojazd może na tym ogumieniu osiągnąć maksymalną prędkość 270 km/h (W .Na oponach nieraz występują również oznaczenia oznaczające korzyść: T/A Traction Advantage - dobra trakcja.. To informacja także dla użytkownika - koło z taką oponą można zakładać na przedniej albo tylnej osi, ale bez przemontowania w warsztacie nie można zmieniać jej pozycji na aucie z jednej strony na drugą, gdyż pracowałaby "do tyłu", co jest niedopuszczalne.Oznaczenia na oponach Producent Rozmiar Indeks nośności Indeks prędkości DOT Homologacja Oznaczenia M+S i 3PMSF Rant ochronny Opasanie/konstrukcja Ciśnienie Oznaczenia dotyczące montażu Wzmocnienia Run Flat Homologacje marek samochodowych Wskaźnik zużycia Oznaczenia UTQG Oznaczenia wyglądu boku opony Etykieta informacyjna ProducentPozostałe oznaczenia Informacji na ścianie bocznej może być jeszcze wiele.. Każda opona z takim symbolem jest przystosowana do jazdy w warunkach zimowych.Występuje jako symbol potrójnego szczytu górskiego z płatkiem śniegu..

Jest to jedyne oznaczenie opony zimowej zgodne z dyrektywami UE i ONZ.

Arek 2011-09-19 @mala - Jest to oznaczenie spotykane na oponach marki Uniroyal - firma specjalizuje się w produkcji opon dobrych na mokrą nawierzchnię (tzw. deszczowych).. Symbol ten wprowadzony został w 2012 roku.. O/R - opona 4x4 z przeznaczeniem głównie na teren.. Po kolei: 195 - informuje o szerokości opony wyrażonej w milimetrach.. Opony bezdętkowe oznaczone są słowem "Tubeless" lub skrótem TL.. Przy czym warto pamiętać, że jeszcze gorszym oznaczeniem, której jest niżej C jest litera F. Etykiety Opon - jakie dane przedstawiają?Rotation - kierunek obrotu opony (oznaczenie stosowane na oponach kierunkowych).. Dane te odczytuje się z .. Jest to symbol, którego litery wywodzą się od słów mud (błoto) i (snow).. Często jednak dowody rejestracyjne zawierają listę pasujących opon, co z kolei pozwala kierowcy dokonać wyboru w zależności od tego czy ceni on na przykład komfort jazdy czy też precyzję prowadzenia.Zaleca się zmianę opon zanim dojdzie do zużycia na poziomie 1,6 mm.. Opona z tak zużytym bieżnikiem nie gwarantuje odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, przyczepności i osiągów, zwłaszcza na mokrej nawierzchni, a jazda na ogumieniu w takim stanie jest wykroczeniem.Oznaczenie daty produkcji znajdziemy na boku opony..

Nie oznacza to jednak, że opona ma właściwości zimowe.Jak czytać oznaczenia na oponach?

Profil opony 195/65/R15; Jest to procent pokazujący wysokość boku opony w stosunku do jej szerokości.. W przypadku tej opony jest to oznaczenie 107HM, co znaczy, iż maksymalna ładowność na pojedynczą oponę wynosi 975 kilogramów, a maksymalna prędkość 210 km/h.. Jest to klasyfikacja stworzona głównie z myślą o amerykańskim rynku oponiarskim.. Opony z tym symbolem powinny dobrze radzić sobie na śniegu lub pośniegowym błocie.Przedstawiamy krótki przewodnik po najczęściej występujących oznaczeniach na oponach.. Za pomocą poniższego artykułu w przejrzysty sposób wyjaśnimy Ci znaczenie tajemniczych symboli, które możesz znaleźć na oponach.. Trigard struktura wewnętrzna opony .Takie oznaczenie, które określa typ opony letniej pasujący do Twojego samochodu, spotkasz w dowodzie rejestracyjnym.. Bok opony z tym symbolem, montowany powinien być na zewnątrz auta, tak, by dany bok był widoczny.. W praktyce oznacza to, że im niższa jest wartość tym opona jest węższa i mniej ogumienia jest między asfaltem a felgą.. P.Co oznacza M+S na oponie?. Umieszczenie oznaczenia M+S to deklaracja producenta, że opona została tak zaprojektowana, aby zapewniać optymalne warunki jazdy po śniegu i błocie.. Jest to najważniejsze oznaczenie opon samochodowych - niepoprawnie dobrany rozmiar spowoduje albo złe zachowanie samochodu na drodze albo uniemożliwi założenie koła.Na oponach rowerowych umieszcza się oznaczenia, takie jak: istnieją trzy systemy oznaczania rozmiaru opon: - systemy calowy, w którym średnicę i szerokość opony podaje się w calach (np. 28x1,5), gdzie pierwsza wartość oznacza średnicę opony, druga to natomiast jej szerokość; - system metryczny, w którym średnicę i .Co oznacza M+S na oponach?.

Jest to oznaczenie, które możesz spotkać na różnych oponach, np. całorocznych lub terenowych.

To skrót od słów "mud" i "snow", tłumacząc na język polski błoto+śnieg.. Poniżej prezentujemy Ci oznaczenia opon , które podzieliliśmy na konkretne sfery.. Run on Flat (RFT, ROF, DSST, EMT, ZP, SSR).Oznaczenie informujące, że opona powinna być zamontowana na zewnątrz pojazdu, jest widoczna z zewnątrz umieszczane jest na oponach asymetrycznych.. Głównie symbol "góry ze śnieżynką".. KM dobre właściwości trakcyjne na nawierzchni błotnistej.. Inne oznaczenia Oznaczenie BasePen - informuje, że opona posiada elektrostatyczne uziemienie.Oznaczenie to informuje, w jaki sposób zamontować oponę.. Jeśli bliżej przyjrzysz się swojemu ogumieniu, różne kombinacje liter i symboli znajdują się w wielu miejscach.Co możemy odczytać z tego skomplikowanego ciągu znaków?. Należy jednak prawidłowo je odczytywać.. W naszym przykładzie jest to 50 procent z 195 mm, czyli 97,5 mm.. W przeliczeniu otrzymujemy, że opona pochodzi z marca 2009 roku.Znajdujące się na oponach oznaczenia mogą dawać wiele informacji na temat samego ogumienia.. Mogą pojawić się informacje dotyczące konstrukcji i typu opony: - RADIAL (opona radialna) - TUBELESS (opona bezdętkowa) - TUBE TYPE (opona dętkowa) Występują także informacje o zastosowanych technologiach, jak np.. Informuje o sposobie montażu opony.. Rotation - temu słowu zawsze towarzyszy strzałka, która wskazuje na kierunek, w którym ma się toczyć opona.. Rodzaj konstrukcji 195/65/R15Jest to wartość procentowa szerokości opony, czyli: 205 mm * 55% = 112,75 mm.. 50 - oznacza stosunek wysokości ściany bocznej do szerokości opony i jest wyrażony w procentach.. Takie informację dotyczyć mogą m.in. ilości płócien, ładowności, prędkości, ciśnienia, rocznika, produkcji opony.Oznaczenie 195 oznacza na przykładzie, że opona ma 195mm szerokości.. R - oznaczenie informujące o typie budowy opony.Na oponach mogą też znaleźć się inne oznaczenia, często zależne także od producenta.. Prawidłowe odczytanie oznaczeń umożliwia prawidłowy dobór opon i ich późniejszą bezproblemową eksploatację..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt